מדוע חשוב לשלב דיקור סיני במהלך טיפולי פוריות

maternity-photo

סיבות שונות עלולות להוביל להחלטה שכזו החל מסיבה בריאותית באישה כגון: אי סדירות מחזור, שחלות פוליציסטיות, אנדומטריוזיס, רזרבה שחלתית ירודה, וכלה מסיבה בריאותית בגבר כגון: ספירת זרע נמוכה, וריקוצלה. בנוסף, טיפולי פוריות יכולים להתבצע במצבים כאשר קיים ליקוי גנטי בגבר או באישה, זוגות אשר מנסים תקופה ממושכת ( מעל שנה) ולא מצליחים להרות ללא הסבר כלשהו או שהמציאות מחייבת תרומת זרע/ ביצית.

בתהליך זה אנרגיה רבה מושקעת הן מצד הזוג החווה את טיפולי ההפריה (מעקב הזקיקים, בדיקות הדם, שאיבה והחזרת העוברים והציפיה לתשובה חיובית) והן מבחינת מערכת הבריאות (עלות סיבסוד התרופות והפרוצדורות הרפואיות, המשכות נסיונות הטיפול עד להצלחתו). על מנת ליעל ולשפר את סיכויי ההיקלטות להריון נעשו בשנים האחרונות מספר לא מועט של מחקרים בעולם המאשרים את יעילות שילוב הדיקור הסיני במהלך טיפולי פוריות.

דיקור סיני, הינה טכניקה שכיחה רבת שנים המסוגלת לאזן את המערכת הגניקולוגית באישה. ראשית, אופן הפעולה יכול להיות דרך השפעת הדיקור על הפרשת ההורמונים ( גונדוטרופינים FSH/LH ) מההיפופיזה אל השחלה ובכך להשפיע על מחזוריות האישה, הביוץ, והפוריות. שנית, דיקור סיני יכול לתרום לזרימת הדם אל הרחם ולהשפיע ישירות על שיגשוג רירית הרחם. שלישית, רפואה סינית מהווה כלי טיפולי נוסף המרגיע את המערכת העיצבית ומפחיתה סטרסס (לחצים) ובכך תורמת ליציבות ופעילות מאוזנת של מערכת הרבייה.

למי מהזוגות שילוב רפואה סינית יכולה להטיב עם תהליך ההפריה?

זוגות שהגיעו לטיפולי פוריות מסיבות שונות פונים לקבל תמיכה בתהליך ההפריה בדיקור סיני:

  • שחלות פוליציסטיות PCOS ואי סדירות מחזור
  • אנדומטריוזיס
  • בלתי מוסברים/ כשלונות חוזרים להרות
  • נשים עם רקע של הפלות חוזרות
  • נשים עם רזרבה שחלתית נמוכה, רמות FSH גבוהות
  • נשים המעוניינות לתמוך ולהתחזק לפני תהליך ההפרייה
  • נשים שעברו פרוטוקולי טיפול הפרייה חוץ גופית אולם סובלות מתופעות לוואי הורמונאליות
  • גברים שלהם ספירת זרע נמוכה

גישת הרפואה הסינית במהלך הפרוטוקול הרפואי בהפרייה חוץ גופית

שלב גיוס הזקיקים עד לשאיבה

שלב זה מתחיל מיד עם תחילת הוסת, לרוב מהיום שני למחזור, ובו האישה מתבקשת להזריק הורמונים לעודד את השחלה לייצר זקיקים. זריקות הורמונאליות אלו נקראים בשמם המסחרי: גונל F, פיורוגון, מנוגון או מנופור, פרוגובריס. במקביל, על מנת למנוע ביוץ פתאומי מוסיף הרופא זריקות שונות (דקאפפטיל או צטרוטייד/ אורגלוטרן) לעכב את הביוץ. שלב זה נמשך עד למועד שאיבת הביציות ומלווה במעקב זקיקים צמוד הבודק את תגובת האישה לפרוטוקול שנבחר.

רצוי לשלב את הרפואה הסינית כבר בשלב זה ואפילו עוד לפני תחילת הפרוטוקול הרפואי. מטרת הטיפול הסיני בשלב גיוס הזקיקים, הוא לתמוך בגדילת הזקיקים, לעודד את המערכות הפזיולוגיות בראיה הסינית הקשורות ולעודד את התעבות רירית הרחם על מנת שזו תהיה במרקם ובעובי המתאים שתאפשר את השתרשות העובר ברחם. כמו כן הטיפול הסיני יכול לעדן את תופעות הלוואי שעלולות להווצר עקב הזרקת ההורמונים.

שלב החזרת העוברים

יומיים או שלושה לאחר השאיבה יוחזר עובר אחד או יותר אל הרחם. יום לפני ההחזרה לעיתים האישה מתבקשת לקבל תמיכה ואגינאלית בצורה של נרות אוטרוגסטן/ אנדומטרין או כמשחה בשם קרינון המכילים נגזרת פרוגסטרון הנחוצה לתמיכה בהתפתחות העובר וההריון בשלביו הראשונים. ישנן תמיכות בדרכים ושיטות שונות כגון משאף (סינרל) או דרך זריקות פרגניל / ג'סטון שאמורות גם הן להקנות סביבה הורמונאלית אופטימלית להתפתחות העובר והשרשתו לקראת ההריון הנכסף.

רפואה סינית נמצאה לא אחת חיונית מאוד לביצוע בשלב זה במספר מחקרים בשנים האחרונות. בסקירה מפורטת משנת 2008 בעיתון המפורסם BMJ, סיכמו שבעה מחקרים שונים שטיפלו ב 1366 נשים שעברו טיפולי הפרייה חוץ גופית. נמצא כי נשים אשר שילבו רפואה סינית סמוך למועד החזרת העוברים הגבירו את סיכויי ההריון בכ- 60%!

את הטיפול בדיקור סיני רצוי לבצע סמוך למועד החזרת העוברים. מטרת הטיפול היא הרגעה והפגת לחצים לקראת ההחזרה או אחריה, והנעת דם אל הרחם. ישנם מקרים שכבר בשלב זה האישה סובלת מגירוי יתר שחלתי. בנשים אלו הטיפול גם יתייחס למצוקות האישה וינסה להקל עליהן.

שלב ההשתרשות

שלב ההשתרשות הינו שלב מורכב שבו העובר מתחלק, מתפתח ובוקע מהמעטפת הסובבת אותו על מנת להיצמד ולהתמקם בדופן הרחם. הליך מתמשך ומוביל ליצירת רשת כלי דם מתוך רירית הרחם המחברת את האמא אל העובר. השתרשות העובר מתבצעת כשבוע לאחר הביוץ או ארבעה חמישה ימים לאחר החזרת העוברים.

רפואה סינית מתייחסת לשלב זה על ידי חיזוק צ'י ודם, הנעה והזנת דם ויין אל רירית הרחם. רגשות ומצבה הנפשי של האישה חשוב מאוד לאורך כל תהליך הכניסה להריון ועלול להשפיע על ההשתרשות. רפואה סינית מתארת מרידיאן המחבר בין הלב לרחם (Bao Mai). אי שקט, חרדות ומתחים עלולים לפגוע בזרימה ובקשר בין הלב והרחם ולהוות מכשול לתהליך ההריון. לכן בשלב ההשתרשות אנו נמשיך ונתמוך בהרגעת הנפש. במידה וקיימים סימנים לגירוי יתר שחלתי הם יטופלו בהתאם.

קישורים למאמרים נוספים בתחום

הגישה לטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה ורמות FSH גבוהות ברפואה סינית

הטיפול ברפואה סינית בשחלות פוליציסטיות

רפואה סינית והטיפול באנדומטריוזיס

תזונה כתמיכה בטיפולי פוריות